“ Güvenilmek, sevilmekten daha büyük bir iltifattır. ” - George MacDonald

ÖYS hakkında sık sorulan sorular

Özel yetenek sınavlarına girmek için YGS’de kaç puan almak gerekir?

Özel yetenek sınavlarını üniversiteler kendileri düzenliyor, başvurular da bu kurumlara yapılıyor. YGS’de 6 puan türünde herhangi birinden 2016 yılına kadar 140 puana sahip olanlar bu sınavlara girebiliyordu. Ancak 2015 Aralık ayında YÖK bir karar aldı ve YGS’nin ilk barajını 140’dan 150’ye yükseltti. Bu yüzden 2016 yılından başlayarak özel yetenek sınavlarına ancak YGS’de 150 puanı aşanlar katılabilecek.

Ancak, iç mimarlık gibi birçok bölümde üniversiteler başvuru koşullarında 200 puan üstünü talep etikleri gözden kaçmamalıdır.

Özel yetenek sınavlarında tüm üniversiteler ayrı eleme yöntemini uyguluyor?

Yetenek sınavları her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlediği,  sanat ve tasarım gibi yaratıcılık gerektiren bölümlere öğrenci seçmek için uygulanan bir çizim sınavıdır. Bu sınavlar her üniversite tarafından ayrı ayrı düzenlendiği ve uygulandığı için öğrenci seçimleri de o okullar tarafından yapılıyor. Bundan dolayı da her üniversite kendisinin düzenlediği yetenek sınavında farklı uygulamalar yapabiliyor. Örneğin bir üniversite portfolyo ile öğrenci kabul ederken, bir başkası renk bilgisini ölçen bir sınav yapabilir veya bir başkası perspektif bilgisini ölçen bir sınavla öğrenci kabul edebilir. Bundan dolayı öğrencilerin hangi üniversitenin hangi bölümüne başvuracağını önceden bilmesi önemli.

Özel yetenek sınavları nasıl olur?

Genellikle yetenek sınavları 2 aşamalı uygulanır. Örneğin İç mimarlık sınavının aşamalarını şöyle özetleyebiliriz.

  1. Aşamada öğrencinin bizzat bakarak gördüğü bir figürün ya da bir objenin oran-orantısı, kağıda düzgün yerleştirerek çizip çizemediği, formunu doğru ifade edip edemediği, ışık gölgesi ve tonlamasını doğru uygulayıp uygulamadığı ve detayları ne kadar fazla görerek çizebildiğini ölçer. Kısacası gördüğü bir şeyi aynen kağıda aktarması gerekir. Bu sınava “desen” sınavı denir. 1. aşama işin nispeten kolay kısmı dinebilir.
  1. Aşama biraz daha karmaşıktır. Genellikle ikinci aşama sınavında öğrencilerden imgesel tasarım dediğimiz, bir kavramın ya da olayın hayali olarak (yani başka bir yere bakmadan, örneğin bir fotoğrafa veya resime) çizilmesi istenir. İstenen konular bölümden bölüme, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Örneğin bir üniversitenin iç mimarlık bölümü için, bir mekanın perspektif kurallarına uygun olarak çizilmesi istenebilirken, bir başka üniversitede aynı bölümün sınavında bir obje gösterilerek (örneğin bir “kilit”, daha önce Anadolu Üniversitesi’nde sorulmuştu) o obje ile ilgili bir olay hayal edip çizmesi istenebilir.

Özel yetenek sınavlarında kullanılacak puanlar nelerdir?

Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puan belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı alınacaktır.

  • Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP).
  • Ortaöğretim Başarı puanı
  • Adayın Aldığı En Yüksek YGS Puanı. (YGS puanlarının en büyüğü)

Bu üç puanın belli kurallara göre hesaplanmasıyla ortaya çıkacak puana göre en yüksek puandan başlanarak ilgili bölümün kontenjanı sayısında aday, özel yetenek bölümünü kazanmış olur.

Hem LYS Hem özel yetenekten başvuru yapabilir mi?

Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşmiş olsanız da özel yetenek sınavlarına girebilirsiniz. Ancak kazandığınız bölümlerden sadece birine kayıt yaptırma hakkına sahipsiniz.

Engelli öğrencilere pozitif ayrımcılık yapılıyor mu?

YÖK Genel Kurulu’nun 2014 yılında aldığı kararla başta otizmli, bedensel, görme ve işitme engelli öğrencilerin üniversiteye girme şansı artmıştır. Bu öğrencilerin YGS puanlarından en az biri 100 puan olursa özel yetenek sınavlarına girebiliyorlar.

İç mimarlıkta özel yetenek sınavı kalktı mı?

İç mimarlık bölümü için özel yetenek sınavı devam ederken iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü için aynı şey geçerli değil. Bu bölüm LYS puanlarından Türkçe Matematik TM-1 puanına göre bu yıl öğrenci almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir